املاک 341

مطالب اقتصادی املاک

وبلاگ

پارادوکس یارانه سوخت برای خطوط هوایی داخلی در پروازهای خارجی

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم ، صبح دیروز رئیس سازمان هواپیمایی کشوری صبح دیروز در پاسخ به سوالی به تسنیم گفت: قیمت سوخت تحویلی به ایرلاین ها پس از صدور نرخ بلیت هواپیما چگونه تغییر می کند. : پیشنهاد آزادسازی درصد سوخت شرکت های هواپیمایی در داخل کشور به دولت ارسال شده و توسط کمیته های تخصصی بررسی می شود.

محمدی بخش افزود: قیمت سوخت هواپیمایی برای بخش کشتیرانی، مراکز آموزشی و بالگردهای رایگان محاسبه می شود. سوخت برای پروازهای داخلی ایرلاین های ایرانی تنها با قیمت 600 تومان تامین می شود.

محمدی بخش قیمت سوخت ایرلاین های خارجی را رایگان اعلام کرد و افزود: اگر آنها را تفکیک کنیم تعداد ایرلاین ها مشخص است. برای خطوط هوایی داخلی، دولت پیشنهاد آزادسازی قیمت سوخت را داد.

وی در خصوص قیمت تعیین شده برای سوخت ایرلاین های داخلی گفت: این قیمت توسط سازمان برنامه و بودجه و وزارت نفت تعیین شده است و سازمان هواپیمایی هیچ دخالتی در آن ندارد. بر این اساس هر درصدی که دولت اعلام کند اعمال خواهد شد.

این در حالی است که ساعاتی بعد معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی از پرداخت 25 هزار میلیارد تومان یارانه سوخت به ایرلاین های داخلی خبر داد و گفت: در مذاکرات مربوط به تعیین سازوکارهای تعیین قیمت بلیت قیمت یک ساعت پرواز برای هر صندلی در کشورهای منطقه ای و فرامنطقه ای ذکر شد.

هادیان فر ادامه داد: در حالی که نمایندگان بخش خصوصی در طومار به دلیل شرایطی از جمله پایین بودن قیمت سوخت در کشور به تصمیم فوق منجر شدند. قیمت هر لیتر 600 تومان است که دولت در این شرایط سخت تامین می کند و برای پروازهای داخلی و خارجی در اختیار شرکت های هواپیمایی داخلی قرار می دهد. در سایر بسته های حمایتی به نیمی از نرخ ارز و سایر یارانه های پرداختی از این طریق و سایر مزایای ارائه شده توسط دولت اشاره ای نشده است.

  اقدامات دولت سیزدهم باعث کاهش «رکود» حوزه مسکن می شود

وی افزود: با یک محاسبه ساده می توان به این نکته اشاره کرد که سالانه کمتر از 25 هزار میلیارد تومان یارانه سوخت از سوی دولت به این شرکت ها پرداخت نمی شود و مبنای این پرداخت ها کنترل و کاهش قیمت پروازهای داخلی است. بلیط ها در حالی که ایرلاین ها هزینه پروازهای خارجی را که مشمول قیمت گذاری هستند، پرداخت می کنند، با این وجود از همان سوخت یارانه ای استفاده می کنند که می تواند سود زیادی برای آنها ایجاد کند.

انتهای پیام/

منبع: https://tn.ai/3109705